List Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego w związku z nową falą pandemii COVID 19
Ukochani Archidiecezjanie!
W większości parafii niedziela poprzedzająca uroczystość Wszystkich Świętych jest obchodzona jako rocznica poświęcenia własnego kościoła. Nie znając dokładnie daty tego wydarzenia, pragniemy w ten sposób dziękować Panu Bogu za ten szczególny dzień w historii parafii, w którym jej świątynia została w sposób uroczysty poświęcona Jemu samemu – na Jego cześć i chwałę, a także dla dobra duchowego wszystkich aktualnie żyjących i przyszłych pokoleń parafian.
W liturgii rocznicy poświęcenia własnego kościoła czytany jest najpierw fragment Księgi Ezechiela, w którym Bóg w odniesieniu do świątyni jerozolimskiej mówi: „To jest miejsce tronu mojego, miejsce podstawy mych stóp, gdzie chcę na wieki mieszkać pośród Izraelitów” (Ez 43, 7a). Wierzymy, że w nieskończenie głębszej mierze to stwierdzenie odnosi się do każdego kościoła katolickiego, gdzie
w tabernakulum – w eucharystycznym znaku Chleba – jest prawdziwie i substancjalnie obecny Boży Syn, Jezus Chrystus. Osobiste spotkanie z Nim, zwłaszcza podczas niedzielnej Mszy świętej, sprawia również, że doświadczamy szczególnej obecności i wzrastania Kościoła w sensie duchowym jako tej wspólnoty ludzi wierzących, której – jak pisał św. Paweł Apostoł w Liście do Efezjan – „kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus”, a fundamentem Apostołowie i prorocy (por. Ef 2, 20b). Dzięki temu od chwili Chrztu świętego wierni chrześcijanie mogą cieszyć się godnością współobywateli świętych i domowników Boga (por. Ef 2, 19b). Co więcej, poprzez słuchanie Słowa Bożego i udział w świętych sakramentach każdy chrześcijanin budujeosobistą świętość, sam stając się nowym kamieniem w tej duchowej świątyni i stanowiąc „mieszkanie Boga przez Ducha” (por. Ef 2, 21-22).
Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam ponadto postać Zacheusza, bogatego zwierzchnika celników, który bardzo pragnął osobiście zobaczyć Pana Jezusa przychodzącego do Jerycha, jego rodzinnego miasta. Ponieważ jednak był niskiego wzrostu, wszedł na rosnącą obok drogi sykomorę. Chrystus dostrzegł go, kazał mu zejść na ziemię i przygotować dom, by móc się z nim spotkać. To sprawiło, że przepełniony radością Zacheusz zawołał: „Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie” (Łk 19, 8b). Także w odniesieniu do naszego życia szczere pragnienie spotkania z Jezusem przynosi prawdziwie cudowne owoce: z jednej strony nasze osobiste nawrócenie, z drugiej natomiast wejście Chrystusa w przestrzeń naszego rodzinnego domu, który dzięki temu staje się świątynią, Kościołem domowym, gdzie nasza codzienność przeżywana jest w nieustannej obecności Boga.
Drodzy Archidiecezjanie!
Rozważając wspólnie z Wami przypadające na dzisiejszą niedzielę czytania mszalne, mam świadomość tego, że wielu z Was odczuwa w swych sercach smuteki ból, iż z powodu nowej fali pandemii COVID 19 nie może osobiście wziąć udziału we Mszy świętej wparafialnej świątyni i wraz z całą wspólnotą dziękować za to, że kiedyś została ona poświęcona Panu Bogu na Jego wyłączną własność. Co więcej, nikt z nas nie wie, jak długo jeszcze będą obowiązywać nałożone przez władze państwowe ograniczenia, które mają na celu zahamowanie rozwoju pandemii koronawirusa i ochronę każdego z nas przed niebezpieczną, powodowaną przez niego chorobą.Wiedzcie, Moi Drodzy, że także i ja przeżywam podobny do Waszego smutek, nie mogąc uczestniczyć w wielu zaplanowanych od dawna uroczystościach, podczas których doświadczałbym radości wspólnej z Wami modlitwy, a także osobistego spotkania.
W tej sytuacji proszę Was o cierpliwe znoszenie niedogodności i przestrzeganie zaleceń sanitarnych w imię miłości bliźniego, do której wzywa nas Pan Jezus. Z całego serca zachęcam Was, aby postać Zacheusza, pragnącego spotkać się z Jezusem, stała się wzorem dla tych wszystkich, którzy z powodu pandemii i związanych z nią ograniczeńnie będą mogli wziąćudziału w niedzielnej Mszy świętej. Niech, przede wszystkim, nie zabraknie w Was pragnienia osobistego spotkania się z Panem Jezusem. Jeżeli niemożliwe będzie osobiste udanie się dokościoła, z wielką nabożnością bierzcie udział we Mszach świętych transmitowanych przez radio, telewizję lub internet, czytajcie Pismo Święte, odmawiajcie różaniec i inne modlitwy.Z żarliwością i ufnością zanoście je do Boga: za chorych przebywających w szpitalach i w domach, o łaskę możliwie szybkiego ustąpienia pandemii, o dobre zdrowie dla każdej i każdego z nas, o ofiarność i odwagę dla całej służby zdrowia, dla lekarzy i pielęgniarek,którzy ryzykują własnym zdrowiem, a niekiedy i życiem, byśmy mogli szczęśliwie przeżyć ten trudny czas. Nie zapominajcie również o Waszych kapłanach, którzy z oddaniem pracują dla Was i dla dobra Waszych wspólnot. Bądźcie solidarni i odpowiedzialni za innych, w sposób szczególny pamiętając o naszych seniorach, niosąc im konkretną pomoc i wsparcie. Zachęcam Was przy tym, abyście z ufnością oddawali się pod szczególną opiekę św. Jana Pawła II Wielkiego, którego watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dnia 5 października br. ogłosiła Patronem Małopolski. Szukajcie również opieki u św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski, którego Pan Bóg w ostatnich czasach zsyła nam jako naszego szczególnego opiekuna i obrońcę.
Módlmy się z całą życzliwością i serdecznością za siebie nawzajem, a wszelkie trudności i cierpienia, niepokoje i bóle ofiarujmyw intencji Kościoła, który jest naszą Matką, oraz w intencji naszej Ojczyzny, którą dał nam Bóg jako dar, a równocześnie jako wielkie zadanie.
Na ten szczególny czas, który jest także czasem zbawienia i w którym również doświadczamy czułej bliskości Boga, z serca Wam wszystkim, Drodzy Siostry i Bracia, błogosławię
X Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski
Kraków, 20 października 2020 roku,
w uroczystość św. Jana Kantego, głównego Patrona Archidiecezji Krakowskiej i miasta Krakowa
List należy odczytać Wiernym w niedzielę 25 października 2020 roku
oraz udostępnić w serwisach internetowych parafii.
Słowo Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski wobec zmniejszania ograniczeń liczby osób mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych
Konferencja Episkopatu Polski z radością przyjmuje informacje o zmniejszającym się zagrożeniu epidemicznym w Polsce. Z wdzięcznością myślimy o wysiłku wielu osób wkładanym zarówno w ochronę życia i zdrowia Polaków, jak i w przywracanie zwyczajnej aktywności społecznej w naszej ojczyźnie. Dzięki roztropnym, choć trudnym decyzjom, udało się ochronić wiele istnień ludzkich.
W tym kontekście bardzo ważna i potrzebna jest decyzja o kolejnych złagodzeniach obostrzeń, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych, podobnie jak to ma miejsce w odniesieniu do innych dziedzin życia. Siła do walki z epidemią oraz siła przywracania zwyczajnej aktywności w naszym kraju, znajduje swoje źródło w sile ducha, a ta została nam dana w Jezusie Chrystusie.
W tygodniach epidemii dochodziły do mnie budujące świadectwa ludzi wierzących, którzy – choć korzystali z udzielonej im dyspensy i łączyli się duchowo oraz za pośrednictwem środków masowego przekazu z liturgią sprawowaną w kościołach – odczuwali wielką tęsknotę za wspólnotą parafialną i życiem sakramentalnym.
Wobec zapowiedzianej wczoraj możliwości uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych większej liczby osób, zachęcam wszystkich wiernych, aby korzystali coraz odważniej z parafialnej posługi duszpasterskiej, zwłaszcza zaś, aby ci, którzy tego nie uczynili, przystępowali do sakramentu spowiedzi i Komunii świętej, jeszcze w czasie wielkanocnym. Aby zaspokoić głód eucharystyczny i głód Słowa Bożego, zachęcam do uczestnictwa w Mszy Świętej, nie tylko w niedzielę, ale i w dni powszednie, przy zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa sanitarnego.
Dziękuję kapłanom za odważne towarzyszenie wiernym w czasie epidemii, w ramach nałożonych na Kościół ograniczeń. Jednocześnie zachęcam księży do podejmowania nowych inicjatyw duszpasterskich, zwłaszcza do aktywności w ramach małych grup formacyjnych oraz cyklicznych spotkań katechetycznych, zgodnie ze wskazaniami poszczególnych biskupów diecezjalnych. Ufam, że wkrótce, będziemy mogli cieszyć się pełnią duszpasterskiego zaangażowania i posługi.
Wszystkich Polaków, a zwłaszcza chorych, samotnych i cierpiących oraz tych, którzy się nimi opiekują zapewniam o mojej modlitwie, z serca błogosławiąc.
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
W niedzielę 19.04.2020 Koronka do Miłosierdzia Bożego
W najbliższą niedzielę będziemy obchodzili Święto Miłosierdzia Bożego, zapraszam do szczególnej modlitwy w tym dniu, o godz. 15.00, Koronką w intencji ustania epidemii. W mediach społecznościowych możemy publikować nasze prośby i podziękowania z hasztagiem #Miłosierdzie – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Rzecznik Episkopatu przypomniał, że Święto Miłosierdzia Bożego przypada w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Św. Jan Paweł II w 1995 r., na prośbę Episkopatu Polski, wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce, a w 2000 r., w dniu kanonizacji siostry Faustyny, papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.
„Zachęcam byśmy w najbliższą niedzielę szczególnie modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji ustania epidemii, za chorych, zmarłych i ich rodziny, a także za tych, którzy walczą z wirusem. W mediach społecznościowych możemy publikować nasze prośby i podziękowania do Miłosierdzia Bożego oraz zdjęcia obrazów Jezusa Miłosiernego, które mamy w domach z hasztagiem #Miłosierdzie” – podkreślił.
Ks. Rytel-Andrianik zaprosił też, by przy okazji Święta Miłosierdzia, sięgnąć do „Dzienniczka” św. siostry Faustyny. „Tej prostej i pokornej siostrze zakonnej objawił się Jezus z przesłaniem miłosierdzia dla całego świata. W +Dzienniczku+ odnajdujemy słowa nadziei nawet dla największych grzeszników i osób życiowo pogubionych. To przesłanie jest aktualne na dzisiejsze czasy. Wielkim propagatorem Miłosierdzia Bożego był św. Jan Paweł II, to dzięki niemu postać św. siostry Faustyny i Koronka do Miłosierdzia Bożego są znane na całym świecie” – powiedział.
Rzecznik Episkopatu zachęcił również do duchowej łączności z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach oraz do łączenia się w niedzielę ze wspólnotą Kościoła na Mszach Świętych poprzez transmisje.
BP KEP
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
NA WIELKI TYDZIEŃ 2020
Wielki Czwartek
Pamiątka ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa.
O godz. 18:00 Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele z udziałem tylko asysty liturgicznej.
Rodzina która zamówiła Mszę Świętą gromadzi się w krużganku kościoła, w liczbie maksymalnie 5 osób.
Po Mszy św., przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i Adoracja do godz. 20:00.
Wielki Piątek
Pamiątka Męki i Śmierci Chrystusa.
W ciągu dnia (od godz. 8:00) okazja do prywatnej Adoracji przy Ciemnicy, z zachowaniem ostrożności i przepisów sanitarnych (maksymalnie 2 osoby w krużganku kościoła).
17:30 Droga Krzyżowa w kościele (uczestniczy tylko asysta liturgiczna).
18:00 Obrzędy Wielkiego Piątku – pokłon Krzyżowi.
18:30 Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.
18:45 Gorzkie Żale, część 3.
19:00 – 21:00 Adoracja prywatna (najwyżej 5 osób w kościele i dezynfekcja ławek po każdej zmianie adorujących…).
Strażaków prosimy o pomoc w charakterze pilnujących porządku (jedna osoba przy wejściu)… natomiast rezygnujemy w tym roku z uroczystej asysty przy Grobie.
Salka katechetyczna będzie zamknięta, jedynie dostęp do WC!
Wielka Sobota
Liturgia Paschalna i Rezurekcja
W ciągu dnia Adoracja przy Grobie Pańskim, prywatna w krużganku kościoła (od godz. 8:00, co najwyżej 2 osoby).
Nie ma poświęcenia pokarmów!
O godz. 19:00 rozpoczęcie liturgii, poświęcenie paschału i Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego, bez odnowienia Chrztu Świętego i procesji.
Uczestniczy w kościele tylko asysta!
Wszyscy łączymy się duchowo w powyższych nabożeństwach i adoracjach, korzystając z dyspensy, poprzez transmisje radiowo-telewizyjne, a na dźwięk dzwonu przenosimy się myślą do kościoła parafialnego.
Spowiedź wielkanocna przełożona do 7-mego czerwca b.r…, duchowo przyjmujemy Komunię Świętą, wzbudzając Akt żalu doskonałego za grzechy.
Drodzy Parafianie,
W tym szczególnym dla każdego z nas czasie, gdzie do domów naszych serc przychodzi Chrystus Zmartwychwstały i głosi radosną nowinę, zwycięstwa miłości nad nienawiścią, tryumfu dobra nad złem, życia nad śmiercią – cieszmy się i radujmy !
Niech ten czas lęku o przyszłość naszą i naszych bliskich, rozjaśni
wielkanocny poranek, dając niegasnące światło nadziei i promienie wiary w odradzającym się źródle pokoju.
Niech Pan Zmartwychwstały udziela Wam obficie łask i strzeże na drogach Waszego życia.
Z całego serca błogosławi
Ksiądz Proboszcz
Rzecznik Episkopatu: nie jest możliwa spowiedź on-line lub przez telefon
28-03-2020
Nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub Internet. Księża biskupi przypominają, że – zgodnie z dokumentem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu – w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów”. Spowiedź, także w obecnych warunkach, jest możliwa tylko poprzez indywidualny i bezpośredni kontakt ze spowiednikiem, przy zachowaniu wszystkich zaleceń służb sanitarnych – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że pomimo ograniczenia liczby wiernych, którzy mogą uczestniczyć w Mszach św. i nabożeństwach do pięciu osób, kościoły pozostają otwarte, a księża spowiadają wiernych, stosując się do rygorów sanitarnych.
„Prezydium Episkopatu przypomniało we „Wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach”, że chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, to z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć również poza nim. Dlatego w obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.
Dodał, że parafie organizują możliwość spowiedzi, a osoby, które chcą z niej skorzystać, mogą telefonicznie lub przez strony internetowe i media społecznościowe dowiedzieć się, kiedy można przystąpić do sakramentu pojednania w obecnych warunkach. Rzecznik Episkopatu podkreślił też, że biskupi zwrócili uwagę, iż drugie przykazanie kościelne nakazuje wiernym „Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”. „Księża biskupi wskazują, że choć w polskiej tradycji istnieje zwyczaj spowiedzi w okresie Wielkiego Postu przy okazji rekolekcji, to jednak każdy wierny może sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania. A co do przykazania, aby „przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”, to okres wielkanocny obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej, czyli – w tym roku – do 7 czerwca 2020”.
Ks. Rytel-Andrianik wskazał również, że ostatnio Prezydium Episkopatu przypomniało, iż zgodnie z nauką Kościoła, zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla przywrócenia stanu łaski wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”. „Idąc za wskazaniami Katechizmu Kościoła Katolickiego numer 1452, biskupi napisali, że taki żal odpuszcza nawet grzechy śmiertelne, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe. Księża biskupi podkreślają, że uzyskane w ten sposób odpuszczenie grzechów jest związane z obowiązkiem ich wyznania podczas najbliższej możliwej okazji do spowiedzi” – powiedział rzecznik Episkopatu Polski.
KOMUNIKAT RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
Metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, wprowadza w życie na terenie Archidiecezji Krakowskiej z dniem dzisiejszym rekomendacje Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.
Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski
Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.
Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.
1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:
a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:
a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.
Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 12 marca 2020 r.
ABP MAREK JĘDRASZEWSKI APELUJE O POZOSTANIE W DOMACH
Dekret po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego
W nawiązaniu do rekomendacji Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r., które obowiązują do dnia 29 marca 2020 r., w związku nowymi okolicznościami, wynikającymi z wprowadzenia przez władze państwowe stanu zagrożenia epidemicznego w dniu 13 marca 2020 r., kierując się odpowiedzialnością za powierzony mojej trosce Lud Boży postanawiam dla Archidiecezji Krakowskiej, co następuje:
- Usilnie zachęcam wiernych do stosowania się do wszelkich postanowień i zaleceń organów państwowych, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i wywoływanej nim choroby COVID-19.
- Apeluję do wiernych, aby w tych dniach pozostali w domach, korzystając z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej. Nieuczestniczenie w Mszy świętej niedzielnej w tych warunkach nie jest przejawem braku pobożności i wiary, lecz wyrazem troski o dobro wspólne i miłości Boga obecnego w drugim człowieku.
- Jeśli to konieczne, niech w Mszy świętej uczestniczą wierni, którzy zamówili daną intencję wraz z najbliższą rodziną.
- Zgodnie postanowieniami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. na Mszy świętej, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz kościoła, łącznie nie może być więcej niż 50 osób. Bardzo proszę, aby wierni w duchu odpowiedzialności podporządkowali się tym ograniczeniom. Natomiast księży proboszczów i rektorów kościołów usilnie proszę o egzekwowanie tego postanowienia.
- Zachęcam wiernych do korzystania z transmisji Mszy świętych w telewizji, radiu i internecie oraz do przyjmowania Komunii świętej duchowej.
- Jednocześnie proszę księży proboszczów i rektorów kościołów, aby świątynie pozostały otwarte i aby istniała możliwość indywidualnej modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi.
- Księży, kapelanów szpitalnych, siostry zakonne i wiernych świeckich zachęcam do szczególnie troskliwej, roztropnej i odważnej opieki duszpasterskiej nad chorymi.
- Proszę kapłanów, braci i siostry zakonne oraz wiernych świeckich o wytrwałą modlitwę w intencji chorych oraz tych wszystkich, którzy są zaangażowani w pomoc dla nich.
- Dekret niniejszy obowiązuje do dnia 29 marca 2020 r.
Przyzywając wstawiennictwa Matki Bożej Uzdrowienia Chorych udzielam pasterskiego błogosławieństwa.
+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski
Program wizyty duszpasterskiej
28.12.2019 r. – 18.01.2020 r.
Dzień | Godz. | Osiedla | Ministranci |
28.12.2019
sobota |
10.00
od rodziny Soból |
Brzyzek, Miedziane, Piekarze,
Dworskie… zakończenie u rodziny Cichańskich |
……………………………
…………………………… |
30.12.2019
poniedziałek |
10.00
od rodziny Nawarów Maria |
Biłkówka, Mardausze
zakończenie u rodziny Bednarków |
……………………………
…………………………… |
31.12.2019
wtorek |
10.00
od rodziny Majerczyk |
Macugówka, Ślusarzówka,
zakończenie u rodziny Koisów |
……………………………
…………………………… |
02.01.2020
czwartek |
10.00
od rodziny Piekarczyk |
Bańkówka,
zakończenie u rodziny Potaczków |
……………………………
…………………………… |
03.01.2020
piątek |
10.00
od rodziny Cyrwus |
Majerówka,
zakończenie u rodziny Jugowicz |
……………………………
…………………………… |
04.01.2020
sobota |
10.00
od rodziny Nawarów R. M. |
Tobołówka, Kułkówka,
zakończenie u rodziny J. M. Potaczek |
……………………………
…………………………… |
07.01.2020
wtorek |
10.00
od rodziny Gacków |
Piekarczykówka, Bartusie,
Muzykówka, zakończenie u rodziny Pankiewiczów |
……………………………
…………………………… |
08.01.2020
środa |
10.00
od rodziny Ligasów |
Krupówka,
zakończenie u rodziny Kowalów |
……………………………
…………………………… |
09.01.2020
czwartek |
10.00
od rodziny Zapałów |
Kuzoki, Jasice,
zakończenie u rodziny Ślusarczyk J. A. |
……………………………
…………………………… |
10.01.2020
piątek |
10.00
od rodziny Gacków |
Janówka,
zakończenie u rodziny Piekarczyków |
……………………………
…………………………… |
11.01.2020
sobota |
10.00
od rodziny Kościelniak M. |
Sochy,
Zakończenie u rodziny Bieńków. |
……………………………
…………………………… |
12.01.2020
niedziela |
17.00 | Ośrodek Zdrowia | ……………………………
…………………………… |
13.01.2020
poniedziałek |
10.00
od rodziny Blecharczyk J. |
Loski, Gazdy,
zakończenie u rodziny Grzybacz |
……………………………
…………………………… |
15.01.2020
środa |
10.00
od rodziny Piekarczyk |
Wątory, Sztudry, Rzepki.
zakończenie u rodziny Figurów. |
……………………………
…………………………… |
17.01.2020
piątek |
10.00
od rodziny Dyduch |
Młyn, Gawronówka, Dół Raby,
zakończenie w Zajeździe |
……………………………
…………………………… |
18.01.2020 | 09.30
od rodziny Knapczyk |
Góry, Maślaki, Budzyń, Pyzdury,
c.d. Dolnej Raby, zakończenie u rodziny Raptów |
……………………………
…………………………… |
Pielgrzymka do Ziemi Świętej
TERMIN: 6.03-13.03.2020 wylot z Krakowa
1 dzień; zbiórka pielgrzymów na lotnisku, odlot do Tel Awiwu ; Przejazd do hotelu w Betlejem —zakwaterowanie i obiadokolacja.
2 dzień; śniadanie; do Ain Karem — Sanktuarium nawiedzenia św. Elżbiety i narodzenia Jana Chrzciciela (Msza Święta); Muzeum Holokaustu — Yad Vashem, Betlejem i nawiedzenie Bazyliki Narodzenia oraz Groty Mlecznej, Pole Pasterzy, powrót do hotelu — obiadokolacja i nocleg.
3 dzień; śniadanie; wykwaterowanie z hotelu, pakowanie bagaży do autokaru, wyjazd na Górę Tabor — nawiedzenie Kościoła Przemienienia Pańskiego (Msza św.); wyjazd na Górę Ośmiu Błogosławieństw, przejazd do domu św. Piotra, Tabga — miejsce Cudownego rozmnożenia chleba i ryb w Kafarnaum; rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim; przejazd do hotelu — zvratenie uakwaterowanie i obiadokolacja.
4 dzień; śniadanie, pakowanie bagaży do autokaru; wyjazd do Kany Galilejskiej — odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, przejazd do Nazaretu — nawiedzenie Groty i Bazyliki Zwiastowania, Msza św., Kościół Św. Józefa; przejazd do Hajfy —nawiedzenie sanktuarium maryjnego Stella Maris na Górze Karmel (prorok Eliasz); wyjazd na zwiedzanie Cezarei Nadmorskiej nad Morzem Sródziemnym z zachowanymi ruinami akweduktu z czasów rzymskich; przejazd do hotelu i obiadokolacja.
5 dzień; śniadanie; przejazd do świętego miasta Jerozolimy na Górę Oliwną — nawiedzenie m. in. Betfage – miejsce wjazdu Jezusa do Jerozolimy (Msza św.), Górę Wniebowstąpienia, Kościół Pater Noster — Ojcze Nasz, Dominus Flevit —Pan zapłakał, Kościół grobu Matki Bożej, Ogrody Getsemani i Bazylika Agonii Jezusa, przejazd na Górę Syjon chrześcijański — Wieczernik, bazylika zaśnięcia NMP, Kościół św. Piotra — in Gallicantu, powrót do hotelu —obiadokolacja i nocleg.
6 dzień; śniadanie; przejazd do świętego miasta Jerozolimy, wejście przez bramę św. Szczepana do kościoła św. Anny — Sadzawka Betesda, przejście do Klasztoru Biczowania (Msza św.) i nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Via Dolarosa, nawiedzenie Bazyliki Bożego Grobu na Kalwarii i miejsca ukrzyżowania Jezusa — Golgota, wejście do Grobu Pańskiego, Ściana Płaczu; powrót do hotelu — obiadokolacja i nocleg.
7 dzień; śniadanie; wyjazd do Betanii (wskrzeszenie Łazarza) Msza Św.; przejazd nad rzekę Jordan — odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych; wyjazd do Jerycha — najstarsze miasto świata — Góra Kuszenia i Sykomora (drzewo Zacheusza) — przejazd nad Morze Martwe, pobyt z kąpielą, pustynia Judzka z widokiem na panoramę Wadi Kelt; powrót do hotelu — obiadokolacja i nocleg.
8 dzień; śniadanie; wyjazd na lotnisko do Tel Avivu; wylot i przylot , zakończenie pielgrzymki.
Koszt 8 – dniowej pielgrzymki wynosi: 1100 zł + 555 USD
oraz 130 usd wpłaca się przewodnikowi w Ziemi.
Organizator zapewnia: — przelot samolotem, autokar z klimatyzacją, noclegi w hotelach (pokoje z łazienkami 2, 3 os.) —wyżywienie 2 razy dziennie — śniadania i obiadokolacje — obsługę pilota — przewodnika — słuchawki — bilety wstępu: Sadzawka Betesda, Pater Noster, Kafarnaum, Galicantu, Góra Tabor, Góra Wniebowstąpienia, rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim, obiad-ryba sw.Piqtra — ubezpieczenie kosztów leczenia, NW i bagażu.
Parafia św. Józefa Rzemieślnika
Misje parafialne
13 – 16 czerwca 2019 r.
Raba Niżna
————————————————–
Program Misji Świętych
13.06 – czwartek
godz. 11.00 – Msza św. dla dzieci i młodzieży
Rozpoczęcie Misji św. z nauką ogólną
godz. 15.00 – Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
godz. 18.00 Msza św. z nauką ogólną dla wszystkich
Nabożeństwo Fatimskie
14.06 – piątek
godz. 8.00 – Msza św. z nauką dla osób starszych
godz. 10.00 Nauka dla dzieci klas 0 – VI
godz. 11.00 Msza św. dla dzieci i młodzieży
Po Mszy św. nauka dla klas VII,VIII i III Gim.
godz. 15.00 Droga Krzyżowa na Przycynę
godz. 18.00 Msza św. z nauką dla wszystkich
15.06 – sobota
godz. 8.00 Msza św. z nauką dla osób chorych i starszych
godz. 10.00 Spowiedź św. dla dzieci i młodzieży
godz. 11.00 Msza św. z nauką dla dzieci i młodzieży
godz. 15.00 – 16.30 Spowiedź ogólna
godz. 18.00 Msza św. z nauką ogólną
godz. 21.00 Apel Jasnogórski w kościele
16.06 – niedziela
Uroczystość najświętszej Trójcy
godz. 8.00 Msza św. z błogosławieństwem misyjnym
godz. 11.00 Msza św. na zakończenie misji z poświeceniem krzyży
godz. 16.00 Msza św. z błogosławieniem misyjnym w D.P.S
Ps. Szczegółowy program poda ks. misjonarz O. Longin Płachta – jezuita
Apeluje i gorąco zaprasza do wzięcia udziału w Misjach ks. Proboszcz
Marian Krzystek
——————————————————————————
Boże, Ojcze miłosierny, który objawiłeś swoją miłość
W Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
I wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie Zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi, ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło, pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia, aby w Tobie,
trójjedyny Boże, zawsze odnajdowali źródło nadziei.
Ojcze Przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
Miej miłosierdzie dla nas i całego świata.
Życzenia na Nowy Rok 2019
Z okazji Nowego Roku ks. Proboszcz składa wszystkim Rodziną Naszej Parafii i Gościom, najserdeczniejsze życzenia Bożego Błogosławieństwa i Pokoju Serca.
Zapraszam na wspólne kolędowanie w dniu 06.01.2019 r. (Trzech Króli) po mszy świętej o godz. 16.00.
PROGRAM REKOLEKCJI SZKOLNYCH
W PARAFII RABA NIŻNA
PRZED BIERZMOWANIEM
15 – 17.05.2018 r.
Wtorek
godz. 10.15 – nauka dla dzieci ze Szkoły Podstawowej
godz. 11.00 – Msza Święta dla dzieci i młodzieży
gimnazjalnej
godz. 11.45 – nauka dla młodzieży Gimnazjum
godz. 18.00 – Msza Święta z udziałem dzieci I-szo
Komunijnych (Biały Tydzień).
Po Mszy Św. Nabożeństwo Majowe
godz. 19.00 – Próba liturgiczna dla kandydatów do
Sakramentu Bierzmowania.
Środa
godz. 10.15 – nauka dla dzieci ze Szkoły Podstawowej
godz. 11.00 – Msza Święta dla dzieci i młodzieży
gimnazjalnej
godz. 11.45 – nauka dla młodzieży Gimnazjum
godz. 16.30 – Spowiedź przed Bierzmowaniem
godz. 18.00 – Msza Święta z udziałem dzieci I-szo
Komunijnych (Biały Tydzień).
Po Mszy Św. Nabożeństwo Majowe
godz. 19.00 – Próba liturgiczna dla kandydatów do
Sakramentu Bierzmowania.
Czwartek
godz. 10.15 – nauka dla dzieci ze Szkoły Podstawowej
godz. 11.00 – Msza Święta dla dzieci i młodzieży, oraz dzieci
I-szo Komunijnych (Biały Tydzień)
godz. 17.15 – zajęcie wyznaczonych miejsc dla kandydatów i
świadków Sakramentu Bierzmowania
godz.11.45 – nauka dla Gimnazjum
godz. 17.30 – Nabożeństwo Majowe
godz. 18.00 – Msza Święta z Liturgią Bierzmowania pod
przewodnictwem Ks. Biskupa.
Msze Święte pogrzebowe zamówione
za Ś.P. Andrzeja Kowalczyka w dniu jego pogrzebu
w Rabie Niżnej 15.03.2018 r.:
od rodziny Nowaków ze Skawy
od rodziny Milców z Rabki
od Józefa i Stanisławy Gacek z Jasionowa
od Marii Malec z dziećmi z Olszówki – przekazano do parafii w Olszówce
od Józefa i Katarzyny Chryc z Jasionowa
od Władysława Chryca z rodziną z Jasionowa
od Anny i Tadeusza Nawarów z Raby Niżnej – 9.04.2018 r.
od Janiny i Czesława Nawarów z Olszówki – przekazano do parafii w Olszówce
od Małgorzaty i Stanisława Nawarów z Olszówki – przekazano do parafii w Olszówce
od Alicji i Jana Nawarów z Olszówki – przekazano do parafii w Olszówce
od Elżbiety i Stanisława Pyrz
od Beaty i Antoniego Pyrz
od Elżbiety i Piotra Pyrz
od Małgorzaty i Pawła Pyrz
od Kamila Pyrza
od Józefy i Kazimierza Mucha z Kasinki Małej
od rodziny Nieckulów – 10.04.2018 r.
od Grzegorza Nawary z Olszówki – przekazano do parafii w Olszówce
od Justyny i Marcina Nawara – 12.04.2018 r.
od Katarzyny i Artura Kaczmarczyk – 14.04.2018 r.
od Agaty Majerczyk i Agnieszki Chryc
od Firmy Telefonika Kable SA z Myślenic
od Zofii o Józefa Kieliusiak z Olszówki – przekazano do parafii w Olszówce
od rodziny Kurków z Poręby
od Marii Worwa i Anny Sularz
od rodziny Piekarczyków z Olszówki – przekazano do parafii w Olszówce
od Mariana i Władysławy Wsolak z rodziną – 17.04.2018 r.
od Marcina i Moniki Wsolak – 19.04.2018 r.
od Stanisława Halamy z Poręby
od Dariusza Halamy
od Firmy Stalex z Mszany Dolnej
od Hwnryka Koisa z rodziną – 23.04.2018 r.
od Zofii i Jana Niżnik – 24.04.2018 r.
od Darka Dziwisza z rodziną
od rodziny z Rabki
od Dyrekcji o Pracowników Przedszkola nr 2 w Chabówce
od Artura Bachul z rodziną
od Piotra, Krystyny i Wojciecha Krośnickich
od Henryka Kościelniaka z Poręby z rodziną
od kolegi Stanisława z Węglówki z rodziną
od kuzyna z Makowa Podhalańskiego z rodziną
od Mieczysława Blecharczyka z podobina
od Michała Znachowskiego
od Jana Chorążaka z rodziną z Mszany Dolnej
od Katarzyny i Andrzeja Głowa z rodziną
od Janusza Kaczmarczyka z rodziną
od Józefa Guzary z Lubomierza
od Marii Głowa z rodziną
od Bogdana Niżnika z Lubnia
od Juliana i Wojciecha Dzidkowiec z rodziną
od Krystyny i Jana Zapałów – 30.04.2018 r.
od Piotra Gucwy z rodziną
od Zarządu Firmy Eldrew z Wadowic
od Firmy Brzezickich z Krzczonowa
od Andrzeja Ryczka z rodziną
od chrześnicy Wioletty z rodziną
od kuzynki Leokadii Żądło z Myślenic – 2 Msze Święte
od kuzyna Jana Świdra i żony Elżbiety – 2 Msze Święte
od Bogdana o Bożeny Potaczków – 02.05.2018 r.
od Edwarda Knowy z rodziną – 12.05.2018 r.
od Firmy Paletopol Potaczek
od rodziny Szewców z Pełczyna
od rodziny Smotrów z Wołowa – przekazano do parafii w Olszówce
od Beaty i Tomasza Michalczewskich – przekazano do parafii w Olszówce
od Teresy i Stanisława Potaczków z rodziną – przekazano do parafii w Olszówce
od Ochotniczej Straży Pożarnej z Olszówki – przekazano do parafii w Olszówce
od sąsiadów Teresy i Władysława Ślósarczyków – 14.05.2018 r.
od Łucji i Mariana Knowa – 15.05.2018 r.
od Zarządu Klubu Rugby „Klub Gorce Raba Niżna” – 16.05.2018 r.
od Krystyny i Marka Golińskich 17.05.2018 r.
od Anny Sułkowskiej – 25.05.2018 r.
od kuzynki Marii z córką Iwonką – 28.05.2018 r.
od rodziny Kowalów z Krupówki
od Małgorzaty i Jana Wójtowiczów – 29.05.2018 r.
od Kierownictwa Biura Rachunkowego FISKUS.PL … Czesława Iwana
od Krzysztofa Iwana właściciela Biura Rachunkowego FISKUS.PL z Limanowej
od Bogumiły i Stanisława Luberdów z Olszówki z rodziną – przekazano do parafii w Olszówce
od Haliny Dziadoń z Łapanowa z rodziną
od Bogumiły i Pawła Dziedziców z Łapanowa z rodziną
od Stanisławy o Mariana Gumulińskich z rodziną
od Marii i Stanisława Janiów z rodziną
od Sylwii Lach z Podobina
od właścicieli Firmy Porębskich z Mszany Dolnej
od Zbigniewa i Krzysztofa Kuś z Mszany Górnej
od Natalii i Marka Kucharczyk
od Pawła Palki z Niedźwiedzia
od Doroty i Norberta Kikliców
od Kamili i Mateusza Twaróg
od Pracowników Tartaków z Dobrej
od Janusza i Barbary Stożek z Mszany Dolnej
od Pracowników Przedszkola nr 1 z Rabki Zdroju – 2 Msze Święte
od Firmy Stolarskiej Andrzeja Czuby z Kleczy
od Firmy „KUCHARDREW” z Kasinki Małej – 2 Msze Święte
od Jana i Ewy Wojciarczyk z Lubomierza
od koleżanek żony z Firmy Łasuch
od Daniela Leżańskiego z rodziną – 31.05.2018 r.
od Katarzyny i Mariusza Michałków ze Słopnic
od Janiny i Janusza Michałków z Zamieścia
od Justyny i Marcina Nowaków ze Stróży
od Krystyny Stachnik i Anny Macioł ze Skomielnej Białej
od Ady Gibas z Rabki
od Firmy i Rodziny Stróżak z Poręby Wielkiej
od Wioletty i Miłosza Piekarczyków – 05.06.2018 r.
od Krystyny i Stanisława Lach z rodziną – 07.06.2018 r.
od Czesława Kowalczyka z Lubomierza
od Bartłomieja Filasa
od rodziny Dziętło z Lubomierza
od Marii Madej z Podsarnia
od siostrzeńców Mateusza i Konrada
od Marii i Zygmunta Wójtowiczów – 11.06.2018 r.
od Władysława Banacha z Słopnic
od rodziny Nowaków z Krupówki – 14.06.2018 r.
od Katarzyny i Wojciecha Wietrzyk z Mszany Dolnej
od rodziny Szynalików z Mszany Dolnej
od rodziny Mśkowców Krystyny i Józefa z Rabki
od Mariana i Janiny Potaczków – przekazano do parafii w Olszówce
od Anny i Zdzisława Czech – 19.06.2018 r.
od Klubu Sportowego OSTRA Olszówka – Raba Niżna – przekazano do parafii w Olszówce
od Moniki i Stanisława Nawarów – przekazano do parafii w Olszówce
od Iwony i Dawida Nawarów- przekazano do parafii w Olszówce
od Firmy Monika i Stanisław- przekazano do parafii w Olszówce
od Józefa Chorążaka z rodziną z Olszówki – przekazano do parafii w Olszówce
od Katarzyny i Marcina Kuc
od Krystiana i Joanny Konobis -23.06.2018 r.
od Rodziny Zapałów z Jasicy – 22.06.2018 r.
UWAGA !
Intencje zaznaczone czcionką pogrubioną będą sprawowane w środy do MBNPomocy w miesiącu kwietniu i maju.
Pozostałe intencje nieoznakowane będą sprawowane w okresie wakacyjnym i później do uzgodnienia z rodziną…
Część poza parafią!
Dyżur ministrancki w tygodniu
Dzień |
Godzina |
Ministranci |
Poniedziałek | 17:00 | Robert Chmielarczyk (lektor)
Franciszek Trojanowski (ministrant do ampułek) Dawid Bieniek ( ministrant do lavabo – ręczniczek) Adrian Wodziak (ministrant do dzwonków) |
Wtorek | 7:00 | Paweł Masłowiec (lektor)
Grzegorz Lach (ampułki) Krzysztof Lach (ręczniczek) Szczepan Petrycki (dzwonki) |
Środa | 17:00 | Piotr Kowal (lektor)
Dyżur i zbiórka ministrantów młodszych ze Szkoły Podstawowej. |
Czwartek | 7:00 | Paweł Masłowiec (lektor)
Patryk Bieniek (ampułki) Przemysław Potaczek (ręczniczek) Kacper Bieniek (dzwonki) |
Piątek | 17:00 | Mateusz Piekarczyk, starszy (lektor)
Marcin Piekarczyk (ampułki i ręczniczek) Mateusz Piekarczyk, młodszy (dzwonki) |
Sobota | 8:00 | Robert Chmielarczyk (lektor)
Dyżur i zbiórka ministrantów starszych i lektorów |
W niedziele obowiązują zapisy w zakrystii… a ponadto przychodzimy na Adorację Najświętszego Sakramentu, pół godziny przed Mszą Świętą.
Ministranci co służą o godz. 8:00 pozostają na Adoracji, zaraz po Mszy Świętej. (przynajmniej przez 15 min. )
Uwaga! Gdyby ktoś nie mógł przyjść na swój dyżur, należy zamienić się z kolegą.
Drodzy parafianie!
Niech Radość i Pokój Betlejemskiej Nocy przenika nasze serca, a Błogosławieństwo Bożej Dzieciny wydaje w nas owoce jedności, miłości wzajemnej i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2018.
Ksiądz proboszcz wraz z Duszpasterską Radą Parafialną
W dniu 21.04.2017 r. o godz. 15:00 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, ksiądz proboszcz w grupie pielgrzymów z Krakowa, miał okazję spotkać się z Prezydentem RP i Pierwszą Damą, przekazać życzenia, a następnie odprawić Mszę Świętą w tamtejszej kaplicy w intencji Ojczyzny. (zdjęcia do zobaczenia w Galerii)
Nabożeństwo Czterdziestogodzinne
Współcześnie czterdziestogodzinne nabożeństwo jest stopniowo zapominane. Najczęściej służy jedynie jako „wstęp” do Wielkiego Postu. Ma jednak bardzo bogatą i długą tradycję. Już w 1539 r. papież Paweł III pisał, że powstało, aby „ułagodzić gniew Boga, spowodowany występkami chrześcijan, oraz aby udaremnić wysiłki i machinacje Turków, dążących do zniszczenia chrześcijaństwa”.
Czterdziestogodzinne nabożeństwo bywa nazywane Quarant' Ore (lub Quarantore), od quarant – „czterdzieści” oraz hora – „godzina”. Najkrócej mówiąc, polega na nieustannej, trwającej czterdzieści godzin modlitwie przed uroczyście wystawionym Najświętszym Sakramentem. Jest to więc nabożeństwo eucharystyczne i powinno się zarówno zaczynać, jak i kończyć mszą św. Istnieją nawet specjalne, uroczyste msze, połączone z procesją z Najświętszym Sakramentem, przewidziane na początek i koniec czterdziestogodzinnego nabożeństwa.
Adoracja trwa 40 godzin przede wszystkim dla upamiętnienia czasu, jaki według tradycji ciało Zbawiciela było złożone w grobie. Ale liczba 40 jest często wymieniana w Biblii i zawsze oznacza święty czas: przed rozpoczęciem nauczania Jezus przebywał na pustyni przez 40 dni, tyle samo czasu padał deszcz w trakcie potopu, Żydzi błąkali się na pustyni przez 40 lat. Współcześnie jednak oficjalne dokumenty liturgiczne mówią nie tyle o „czterdziestogodzinnym nabożeństwie”, co o dłuższej adoracji, bez określania czasu jej trwania. Termin zachował się w praktyce duszpasterskiej i najczęściej – zwłaszcza w Polsce – określa się nim trzydniową adorację, odbywającą się albo w trzy kolejne niedziele przed Wielkim Postem, albo w niedzielę (od ostatniej mszy porannej), poniedziałek i wtorek przed Środą Popielcową. Nie jest jednak związane wyłącznie z tym okresem liturgicznym. Zachęca się również, by urządzać je w adwencie, czy przed istotnymi momentami dla danego kościoła lokalnego. W niektórych miastach, np. Rzymie, Mediolanie czy Paryżu, było dawniej sprawowane bez ustanku w kolejnych kościołach: gdy tylko kończyło się w jednym miejscu, rozpoczynane było w następnym. Starano się też, by adoracja trwała dzień i noc, nieprzerwanie czterdzieści godzin pod rząd.
Nie ma pewności co do tego, kiedy powstało czterdziestogodzinne nabożeństwo, ani kto je zapoczątkował. Najprawdopodobniej, jego korzenie można odnaleźć już w średniowiecznym (XIII-XIV) zwyczaju przenoszenia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego właśnie na czterdzieści godzin. Wiadomo też, że w 1527 r. w Mediolanie, bractwo związane z kościołem Świętego Grobu zorganizowało trwające tyle samo czasu uroczyste wystawienie Najświętszego Sakramentu. W 1537 r., również w Mediolanie, z inicjatywy Józefa Piantanida da Fermo, kapucyna, rozpoczęto nieprzerwaną adorację Najświętszego Sakramentu, odbywającą się po kolei w różnych kościołach. Dwa lata później, papież Paweł III wyrażając oficjalną zgodę na to nabożeństwo, komentował je następująco: „(…) by ułagodzić gniew Boga, spowodowany występkami chrześcijan, oraz aby udaremnić wysiłki i machinacje Turków, dążących do zniszczenia chrześcijaństwa, ustanowiono cykl modlitw i próśb, które mają być zanoszone dniem i nocą przez wszystkich wiernych Chrystusa przed Najświętszym Ciałem naszego Pana, we wszystkich kościołach wspomnianego miasta [Mediolanu – przyp.red.], w taki sposób, że modlitwy te oraz prośby odmawiane są przez samych wiernych, zmieniających się co czterdzieści godzin (…)”. Wiadomo też, że podobne nabożeństwa organizował w Rzymie św. Filip Nereusz, zaś św. Ignacy Loyola bardzo zachęcał do urządzania w czasie karnawału trwających dwa dni lub czterdzieści godzin wystawień Najświętszego Sakramentu, jako przebłaganie za grzechy popełnione w tym okresie. Wśród osób, które przyczyniły się nie tyle do powstania, co do upowszechnienia czterdziestogodzinnych adoracji, wymienia się również m.in. o. Tomasza Nieto, dominikanina, czy św. Antoniego Maria Zaccarię, barnabitę. W każdym razie, w XVI w. uroczyste wystawienia Najświętszego Sakramentu, trwające najczęściej czterdzieści godzin, organizowane były przeważnie w sytuacjach publicznych katastrof czy niebezpieczeństwa.
Naturalnie, już w XVI w. powstawały instrukcje odnośnie tego, jak czterdziestogodzinne nabożeństwo powinno być odprawiane. Jedną z nich przygotował bł. Jan Juwenalis Ancina ze zgromadzenia braci filipinów, biskup Saluzzo. Również św. Karol Boromeusz pozostawił bardzo szczegółowe wskazówki co do sposobu sprawowania czterdziestogodzinnego nabożeństwa oraz innej, podobnej praktyki – „Oratio sine intermissione” (nieprzerwana modlitwa). Ważniejsza jednak była konstytucja „Graves et diuturnae” papieża Klemensa VIII, wydana w 1592 r. Zaprowadzała ona w Rzymie nieprzerwany cykl uroczystych wystawień Najświętszego Sakramentu, odbywający się po kolei w różnych kościołach, w każdym po czterdzieści godzin, „(…) tak, by w każdej godzinie dnia i nocy, przez cały rok, modlitwa wznosiła się bez ustanku przed oblicze Pana”. Znamienne, że również Klemens VIII miał na uwadze przede wszystkim pokój chrześcijaństwa: „Módlcie się o zgodę wśród chrześcijańskich książąt, módlcie się za Francję [Francja była wówczas szczególnie zagrożona – przyp. red.], módlcie się, by wrogowie naszej wiary, straszliwi Turcy, którzy w swej pełnej pychy zaciekłości grożą zniewoleniem i zniszczeniem całego chrześcijańskiego świata, mogli być powaleni prawicą Wszechmogącego Boga”.
W 1731 r. papież Klemens XII wydał chyba najistotniejszą instrukcję regulującą sposób odprawiania czterdziestogodzinnego nabożeństwa, znaną później jako “Instructio Clementina”. Jest to w ogóle jeden z najdokładniejszych i najbardziej szczegółowych dokumentów dotyczących nabożeństw. Na przykład, według tej instrukcji, w trakcie czterdziestogodzinnego nabożeństwa Najświętszy Sakrament zawsze ma być wystawiony na głównym ołtarzu i ma się przed nim palić co najmniej dwadzieścia świec. Wszelkie rzeźby, obrazy i relikwie, znajdujące się w otoczeniu ołtarza, mają być usunięte lub zakryte. Na noc drzwi kościoła mają być zamykane, zaś kobiety muszą wyjść. Przy ołtarzu, na którym jest wystawiony Najświętszy Sakrament, nie może być w tym czasie odprawiana żadna msza, w trakcie zaś tych, które są sprawowane przy bocznych ołtarzach, nie można używać dzwonków. W świątyni musi panować skupienie i cisza. Na początek i zakończenie wystawienia sprawować należy – za wyjątkiem największych uroczystości – Mszę o Najświętszym Sakramencie, zaś drugiego dnia adoracji – Mszę Pro Pace. W trakcie procesji odbywających się po początkowej i końcowej mszy mają być śpiewane litanie do świętych. Pomimo, że Instrukcja już nie obowiązuje, to na niej właśnie są oparte również współczesne obrzędy wystawień Najświętszego Sakramentu. W Instrukcji opisane są m.in.: okadzanie hostii na określone słowa pieśni „Tantum Ergo” („Przed tak wielkim sakramentem”), użycie ozdobnej kapy przez kapłana niosącego monstrancję, czy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Z czasem Quarant’ore zaczęło być sprawowane w nieporównanie mniej uroczystej oprawie. Ze względów praktycznych zrezygnowano też z wymogu, by odbywało się nieustannie dniem i nocą. Zezwolił na to m.in. papież Benedykt XIV, który w wydanej w 1748 r. encyklice „Inter Cetera” zalecał, by odprawiać przed Wielkim Postem czterdziestogodzinne nabożeństwo, które miało ochronić wiernych przed niebezpiecznymi rozrywkami oraz być formą pokuty za popełnione grzechy. Do dziś pozostało związane właśnie z okresem rozpoczęcia Wielkiego Postu i ma współcześnie charakter głównie pokutny oraz przebłagalny za grzechy popełnione przez chrześcijan w okresie karnawału. Co istotne, jest wynagrodzeniem za winy nie tylko samych uczestniczących w adoracji, ale wszystkich ich współwyznawców. Traktuje się to nabożeństwo również jako chroniące przed złem, pokusami i wszelkimi niebezpieczeństwami. Jednak, jak w przypadku każdej adoracji Najświętszego Sakramentu, ma przede wszystkim służyć pogłębieniu wiary i umocnieniu relacji z Bogiem.
Program Wizyty Duszpasterskiej – Kolędy
28.12.2016 – 30.12.2016
dzień | osiedla | początek | zakończenie |
Środa
od 10:00 |
Miedziane, Piekarze, Dworskie | od PP. Cieniawskich pod lasem | u PP. Florków |
Czwartek
od 10:00 |
Biłkówka, Mardausze | od Józefa i Marii Nawara | u PP. Bednarków |
Piątek
od 10:00 |
Macugówka, Ślusarzówka | od PP. Wodziak | u PP. Koisów |
P.S.
Prośba o podwiezienie księdza, pana kościelnego i ministrantów spod plebanii do pierwszego domu i odwiezienie od ostatniego domu.
Uwaga! Nowe domy do poświęcenia, proszę zgłaszać wcześniej…
Na stole powinien znajdować się biały obrus, Pismo Święte, krzyżyk, świece,woda święcona oraz ewentualnie zeszyty z religii…
Program Wizyty Duszpasterskiej – Kolędy
po Nowym Roku 03.01.2017 – 05.01.2017
dzień | osiedla | początek | zakończenie |
Wtorek
od 12:00 |
Bajkówka
Majerówka |
od PP. Porębów (nowy dom) | dom pana sołtysa |
Środa
od 12:00 |
Tobołówka
Kułkówka |
od PP. Nawarów (Ireny z rodziną), | u PP. Potaczków – Wenderlichów |
Czwartek
od 12:00 |
Muzykówka
Bartusie i Piekarczykówka |
od PP. Pankiewiczów |
PROGRAM WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ
7– 15.01.2017 r.
Data | Osiedla | Rozpoczęcie | Zakończenie |
Sobota
07.01.2017 r. |
Janówka | Godz. 09.00
od PP. Gacków |
U PP. Wsolaków |
Wtorek
10.01.2017 r. |
Sochy | Godz. 12.00
od PP. Kościelniaków k. szkoły |
U PP. Bieńków |
Środa
11.01.2017 r. |
Loski, Gazdy | Godz. 12.00
od PP. Blecharczyków na górze |
U PP. Grzybaczów (hurtownia) |
Czwartek
12.01.2017 r. |
Łanioki, Powolne, Rzepki, Młyn, Dolna Raba | Godz.10.00
od PP. Piekarczyków |
U PP. Raptów, za Zajazdem |
Sobota
14.01.2017 r. |
Góry, Budzyń, Pyzdury | Godz. 09.00
od PP. Knapczyków |
U PP. Wacławików |
Niedziela
15.01.2017 r. |
Osrodek Zdrowia | Godz. 17.00 |
Zakończenie Wizyty Duszpasterskiej – Kolędy
dzień | osiedla | początek | zakończenie |
Poniedziałek
16.01.2017 od 10:00
|
Kuzoki
Jasice |
od PP. Zapałów | u PP. Gacków
(poświęcenie nowego domu) |
Wtorek
17.01.2017 od 10:00
|
Krupówka | u PP. Cichańskich | u PP. Kowalów |
P.S.
Prośba o podwiezienie księdza, pana kościelnego i ministrantów spod plebanii do pierwszego domu i odwiezienie od ostatniego domu.
Uwaga! Nowe domy do poświęcenia, proszę zgłaszać wcześniej…
Na stole powinien znajdować się biały obrus, Pismo Święte, krzyżyk, świece, woda święcona oraz ewentualnie zeszyty z religii…
ZIEMIA ŚWIĘTA
Śladami Odkupiciela
(8 dni – samolotowo-autokarowa)
Pielgrzymka do Ziemi Świętej jest jedyną w swoim rodzaju. To ziemia umiłowana i wybrana przez Boga. Ziemia, gdzie zrodziła się Ewangelia, w której tkwią korzenie naszej wiary. Nawiedzenie sanktuariów związanych z ziemskim życiem Jezusa, Maryi i Apostołów, to powrót do kolebki wiary chrześcijańskiej i rodzącego się Kościoła. To mozaika ludzi wyznających religię mojżeszową, muzułmańską i chrześcijańską. Jest wyrazem solidarności z franciszkanami – opiekunami Miejsc Świętych oraz lokalnymi Kościołami w Jerozolimie.
1 dzień: KATOWICE – TEL AWIW
Spotkanie pielgrzymów na lotnisku w Katowicach – Pyrzowicach. Dojazd do lotniska we własnym zakresie. Odlot do Tel Awiwu. Hajfa. Góra Karmel – sanktuarium Stella Maris. Zakwaterowanie w Nazarecie.
2 dzień: GÓRA TABOR
Góra Tabor. Sanktuarium Przemienienia. Kana Galilejska – sanktuarium Pierwszego Cudu Pana Jezusa. Akko – zwiedzanie twierdzy krzyżowców. Nazaret. Grota i bazylika Zwiastowania NMP, kościół św. Józefa.
3 dzień: JEZIORO GALILEJSKIE
Góra Ośmiu Błogosławieństw. Tabgha: Kościół rozmnażania Chleba i Prymatu św. Piotra. Kafarnaum – „Miasto Jezusa”. Przepłynięciem statkiem do Ein Gev. Tyberiada – kościół św. Piotra i pomnik „Miast Polskich”.
4 dzień: PUSTYNIA JUDZKA
Jerycho – panorama Góry Kuszenia i sykomora. Rzeka Jordan odnowienie przyrzeczeń Chrztu świętego. Kąpiel w Morzu Martwym. Przejazd przez Pustynię Judzką. Betania. Sanktuarium „Przyjaciół Pana Jezusa”: Łazarza, Marty i Marii. Zakwaterowanie w Betlejem.
5 dzień: BETLEJEM
Ain Karem. Sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety i Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Zwiedzanie bazyliki Bożego Grobu i Kalwarii. Pole Pasterzy. Betlejem. Grota i bazylika Narodzenia, kościół św. Katarzyny, Grota Mleczna.
6 dzień: JEROZOLIMA
Jerozolima. Sanktuaria na Górze Oliwnej: Wniebowstąpienie, „Peter Noster”, „Dominus Flevit”, Grób Maryj, Ogród Oliwny. Mur Płaczu. Góra Syjon: Wieczernik i „Grób Dawida”, kaplica „przy Wieczerniku”, kościoły: Zaśnięcie NMP i św. Piotra „in Gallicantu”.
7 dzień: JEROZOLIMA
Jerozolima. Kościół św. Anny i sadzawka Betesda, kaplica Biczowania i Włożenie Krzyża. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starej Jerozolimy. Czas na zakupy i indywidualną modlitwę w bazylice Bożego Grobu.
8 dzień: TEL AWIW – KATOWICE
Odlot do kraju. Lądowanie w Katowicach – Pyrzowicach i zakończenie pielgrzymki.
- Codziennie odprawiana jest Msza święta
- Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany w programie
- Przewodnikiem grupy jest osoba duchowa z Polski
- Kapłani zabierają albę i białą stułę
TERMIN PIELGRZYMKI
27 lutego – 5 marca 2016 roku
CENA PIELGZRYMKI
600 zł i 950 USD (dopłata za pokój jednoosobowy wynosi 250 USD)
oraz 100 USD (płatne przewodnikowi po przylocie do Izraela)
Osoby przewlekłe chore zobowiązani są do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, którego koszt wynosi 100 zł
ORGANIZATORZY ZAPEWNIAJĄ
- przelot samolotem na trasie Katowice – Tel Awiw i Tel Awiw – Katowice
- pełne wyżywienie (śniadanie, obiad i kolacja)
- zakwaterowanie w hotelach (pokoje 2 lub 3 osobowe z łazienką)
- autokar do dyspozycji grupy, przewodnik po miejscach świętych
- wszystkie bilety wstępu, taksówka na Górę Tabor, statek po Jeziorze Galilejskim
- ubezpieczenie, przewodnik-śpiewnik, znak grupy, certyfikat pielgrzyma
BLIŻSZE INFORMACJE
Fundacja Komisariat Ziemi Świętej
- Reformacka 4, 31-012 Kraków tel. 12-421-68-06; kom. 666-398-214
www.terrasancta.pl e-mail: biuro@terrasancta.pl
biuro czynne: od poniedziałku do piątku: 9.00-16.45
Informacja na temat przebiegu prac zmierzających do budowy parkingu na działce przylegającej do plebanii.
Na dzień dzisiejszy (24.05.2015) mamy na koncie parafialnym w banku BS Mszana Dolna zebrane środki finansowe w wysokości 20115 zł, z przeznaczeniem na wypłacenie ostatniej raty 25000 zł. do końca czerwca bieżącego roku, jako całościowej zapłaty za ową działkę.
Parafia na miarę możliwości podjęła już pewne prace mające na celu zagospodarowanie terenu, na podstawie uzyskanego pozwolenia o miejscach parkingowych.
Czynimy dalsze starania o przekwalifikowanie całego gruntu z rolniczego na budowlany oraz jego użyteczności…
Dostrzegamy potrzebę pomocy ze strony Urzędu Gminy Mszana Dolna oraz Sołectwa wsi Raba Niżna, gdyż parafia jak się wydaje, sama nie jest w stanie poradzić sobie z tak wielką inwestycją.
Pamiętajmy, że parking przy kościele, tak bardzo potrzebny, służyłby przecież całej lokalnej społeczności.
Zwracamy się więc z prośbą do instytucji społecznych o większe zainteresowanie się naszym problemem, a do każdej rodziny parafii o złożenie ofiary na tacę (do tej koperty) w pierwszą niedzielę czerwca 2015 lub na konto parafialne, z zaznaczeniem „Na szczególne potrzeby parafii”
Uwaga! Planujemy jeszcze w tym roku malowanie wnętrza kościoła przed uroczystością bierzmowania.
Wszystkim ofiarodawcom Bóg Zapłać!
Ksiądz proboszcz wraz z Duszpasterską Rada Parafialną.
Z terenu parafii pochodzą księża:
ks. prof. Krzysztof Kościelniak
ks. kapelan Józef Szlaga
o. Krzysztof Kościelniak Franciszkanin
Drogi księże!
Zostałeś z ludu wzięty i do ludu jesteś posłany.
U progu twej kapłańskiej drogi życzymy Ci życia, które będzie cudownym darem Bożym dla całego Kościoła.
Niech wspiera Cię Maryja – Matka wszystkich kapłanów i św Maksymilian.
Niech twoja praca przynosi obfite owoce
i jednoczy ludzi w jedną Chrystusową owczarnię.
Życzymy również pogody ducha i wiele radości każdego dnia, oby uśmiech często gościł na twej twarzy.
Do życzeń dołączamy naszą modlitwę
Szczęść Boże!